Jak poprawnie liczyć dobę hotelową? 

Doba hotelowa to pojęcie czasowe, którego używa się do określania czasu spędzonego w 

hotelu. Jest zazwyczaj krótsza, niż normalna doba. Kończy się zwykle w południe, co jest równoznaczne z tym, że do określonej godziny, zwykle 12.00, należy oddać klucze do pokoju. Mniej standardowo traktuje się godzinę, o której rozpoczyna się doba hotelowa. Najlepiej przy okazji rezerwacji upewnić się, jakie zasady panują w hotelu, w którym zamierzamy się zatrzymać. 

 

Czas na posprzątanie

Najczęściej rezerwacja jest możliwa od godziny 14.00. Dzięki temu obsługa hotelu zyskuje potrzebny czas na posprzątanie pokoju i przygotowanie go dla nowych gości. Odpowiednia ilość czasu na to jest konieczna – pozwala to utrzymać odpowiedni standard i zadbać o najmniejsze szczegóły. Hotele, które posiadają w pełni wyposażone apartamenty, np. w kuchnię, mogą oferować możliwość zameldowania jeszcze później. Chodzi tu wyłącznie o oddanie do dyspozycji pokoju, który zadowoli każdego i nie będzie nosić śladów użytkowania poprzednich lokatorów. Brak czasu na dokładne posprzątanie działa zdecydowanie na niekorzyść i można pominąć niechcący pewne aspekty poprzez niedopatrzenie. Czasami jest możliwe uzyskanie pokoju szybciej – gdy obsługa się uwinie przed czasem ze sprzątaniem, jednak nie należy tego absolutnie wymagać i wywierać presji. Jeżeli zjawimy się przed czasem, należy poczekać. 

 

Co kiedy dotrzemy szybciej? 

Czasami może zaistnieć pewien dyskomfort, kiedy chcemy wyjechać wieczorem, a doba hotelowa kończy się w południe. Wtedy można skorzystać z kilku opcji. Po pierwsze, możesz się wymeldować, zostawić bagaż w przechowywalni na lotnisku albo dworcu i spędzić ten dzień w terenie zwiedzając i świetnie się bawiąc. Większość hoteli oferuje pokój bagażowy, można z niego skorzystać na tej samej zasadzie i spędzić czas poza hotelem albo na przykład w hotelowej restauracji. A jeżeli okaże się, że na nasz pokój nie ma rezerwacji kogoś innego, można przedłużyć dobę hotelową o kilka godzin, które są nam potrzebne do komfortowego opuszczenia miejsca pobytu. Każdy z hoteli ma osobny cennik na przedłużenie doby, więc ciężko nadmienić, jakiego rzędu to koszt. Przedłużenie jest możliwe także do określonej godziny. Jeżeli planujemy zostać w hotelu jeszcze dłużej, wtedy należy wykupić już dodatkowo całą dobę hotelową.

Planując wyjazd i nocleg w hotelu, zawsze bierz dobę hotelową pod uwagę. Jeżeli przyjeżdżasz na miejsce w nocy, zadbaj o to, aby nie być zmuszonym czekać w nocy na rozpoczęcie wykupionej doby hotelowej, gdzieś na korytarzu hotelu. Warto wykupić pobyt nieco wcześniej i stracić kilka godzin, kiedy nie będzie się korzystać, niż po męczącej podróży tułać się w oczekiwaniu na miejsce noclegu.